آموزش

آبکاری رادیوم یا آبکاری طلا سفید چیست ؟

آبکاری رادیوم یا آبکاری طلا سفید چیست ؟ - آقای نقره

آبکاری رادیوم یا آبکاری طلا سفید چیست؟

نقره فلزی است که با عواملی مثل هوا و عرق بدن واکنش نشان می دهد و اکسید می شود. که در نظر افراد نقره کدر و سیاه دیده می شود. جواهر سازان برای رفع این مشکل نقره را آبکاری می کنند. مانند آبکاری رادیوم و … که در ادامه با انواع آن و همچنین نحوه این کار آشنا می شویم.

در این مقاله می خوانید

چرا آبکاری انجام می شود؟

همانطور که گفته شد، از خاصیت های نقره این است که با عرق بدن و هوا واکنش دهد. این موضوع نیز در افراد متفاوت است چرا که درصد شیمیایی عرق بدن هر فرد متفاوت است. مشکل بعدی نیز حساسیت یک دسته از افراد به نقره است که باعث التهاب، سرخ شدن و خارش پوست می شود. برای رفع این مشکل جواهر سازان از آبکاری استفاده می کنند.

اما آبکاری چیست ؟

آبکاری یک روش پوشش دهی فلز است که در صنعت نقره سازی جزو جدانشدنی شده است. این پوشش دادن باعث رفع مشکلات اشاره شده می شود. از انواع آبکاری می توان به آبکاری نیکل، کروم، کادمیوم و … اشاره کرد. اما بهترین و با ارزش ترین آبکاری، نوع آبکاری رادیوم است که همان آبکاری طلا سفید نیز می گویند.

رادیوم چیست؟

رادیوم فلزی بسیار گرانبها می باشد. ( در زمان نوشته شدن این مقاله با قیمت های جهانی رادیوم 10 برابر طلا قیمت دارد. ) که در آبکاری زیور آلات لایه نازکی از آن، جلوه ای بسیار چشم نواز بر روی زیور آلات به وجود می آورد. ضمن این که مقاومت زیورآلات نقره را در برابر ساییدگی و خوردگی را افزایش می دهد.

درباره رادیوم بیشتر بخوانید.

مزایای آبکاری رادیوم

نقره با روکش رادیوم از نظر جلوه و جلای ظاهری با طلای سفید تشابه زیادی دارد. ضمن اینکه با خود نقره تفاوت رنگ خاصی ندارد و فقط نقره را درخشان تر و مقاوم تر خواهد کرد. رادیوم اجازه نمی دهد که زیور آلات شما ( چه طلا و چه نقره ) دچار تغییر رنگ شوند. از این رو برای ما عبارت “رنگ ثابت” معنا پیدا می کند.

انواع رنگ در آبکاری نقره و بهترین آن

رنگ سفید و طلایی از محبوب ترین و قدیمی ترین رنگ هایی است که مورد توجه استفاده کنندگان زیورآلات می باشد. ولی در سال های اخیر رنگ هایی مانند رز گلد نیز توانسته توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کند.

اما بهترین و ماندگار ترین آبکاری، آبکاری رادیوم هست که به دلیل ضد حساسیت زا بودن مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان هست.

عمر آبکاری رادیوم چقدر است؟

این سوالی است که گاها خیلی از فروشنده های زیورآلات نقره نیز آن را نمی دانند. یا با گفتن یک عدد حدودی مشتری را رد می کنند. اما بیایید واقعا ببینیم چه چیز هایی باعث از بین رفتن و یا کاهش عمر آبکاری رادیوم می شود.

1- اولین عامل از بین رفتن روکش رادیوم بی کیفیت بودن آن است. اگر روکش رادیوم با کیفیت استفاده نشود ممکن است کمتر از یک هفته نیز نقره دچار سیاه شدن شود.

2- دومین عامل از بین رفتن آبکاری، سایش آن با اجسام تیز و زبر است. آبکاری رادیوم نیز مانند رنگ ماشین شما حساس است و باید از آن نگهداری شود.

3- عامل بعدی نیز متاسفانه بر می گردد به نحوه تمیز کردن آن، جایی که خیلی از افراد فکر می کنند هر چه محکم تر نقره را تمیز کنند باعث سفید تر شدن آن می شود. در واقع شما با محکم دستمال کشیدن نقره در حال پاک کردن روکش رادیوم آن هستید. این کار باعث می شود فرایند اکسید شدن زیورآلات نقره شما شروع شود.

4- آخرین عاملی که در این مقاله می توانم به آن اشاره کنم مواد شیمیایی همانند عطر، ادکلن و انواع کرم ها هست. این مواد به مرور باعث از بین رفتن آبکاری می شود.

پیشنهاد می شود که مقاله “آموزش مراقبت از نقره” را نیز مطالعه کنید.

سخن مهم

کلیه محصولات آقای نقره دارای بهترین کیفیت آبکاری رادیوم هستند. پس شما عزیزان می توانید با خیالی راحت از خرید خود لذت ببرید. فقط به یاد داشته باشید که مراقبت از نقره همانند زیورآلات طلا امری مهم است.

در ادامه جدیدترین محصولات آقای نقره را مشاهده می کنید.

منابع

نویسنده خوش فکر و متخصص سرای نقره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *